• Školská jedáleň

• ŠKOLSKÁ JEDÁLEŇ

Zdravie je to najdrahšie, čo človek má. Každý by si ho mal chrániť a svoju životosprávu usmerňovať tak, aby si zdravie udržal, pokiaľ možno do čo najvyššieho veku svojho života. Neodmysliteľnou súčasťou životosprávy človeka je aj výživa, ktorá je jedným z najdôležitejších fyziologických predpokladov, ktorými môžeme preventívne pôsobiť na predchádzanie rôznym civilizačným ochoreniam. Osvojenie si zdravých stravovacích návykov detí a mládeže sa považuje za jednu z najúčinnejších foriem prevencie nutrične podmienených chorôb.

Na správnom vývine mladého organizmu sa podieľa mnoho faktorov, ku ktorým patrí aj zabezpečenie stravovania. Dôležitú úlohu tu zohráva školské stravovanie, ktoré je rokmi overeným a možno povedať vyhovujúcim systémom zabezpečenia výživy detí a mladistvých v priebehu vyučovacieho procesu. Školské stravovanie je neodmysliteľnou súčasťou škôl a školských zariadení. Pri voľbe stravy je potrebné vychádzať z vekových potrieb stravovanej skupiny, pričom sa musí prihliadať na vhodný výber surovín, zostavenie jedálnych lístkov zodpovedajúce výživovým potrebám stravovaných detí, žiakov alebo študentov.

Cieľom našej školskej jedálne je zabezpečiť kvalitné a chutné stravovanie s ohľadom na výživnú a vyváženú stravu. Pri príprave jedál z odborného hľadiska preferujeme stravu, pripravovanú z čerstvých surovín najvyššej kvality s vysledovateľnosťou pôvodu, ktorá má zodpovedajúcu energetickú a biologickú hodnotu. Preferujeme nákup tovaru so zvýšenou úrovňou kontroly, preukázanou certifikátmi kvality pre bezpečnosť potravín (IFS, BRC, ISO 14000 atď.) alebo udelenou Značkou kvality SK na produkt, ktorý je predmetom obstarávania, prípadne podobnou značkou, ktorá má v systéme intenzívnejšiu kontrolu autorizovanou kontrolnou inštitúciou. Pri príprave pokrmov dôsledne dbáme na zachovanie maximálneho množstva vitamínov a výživných látok. Využívajú sa zdravšie spôsoby prípravy stravy ako je varenie, dusenie, pečenie.

V školskej jedálni sa výroba jedál uskutočňuje v zmysle vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 330/2009 Z. z. o zariadení školského stravovania:

• materiálno-spotrebných noriem pre školské stravovanie, receptúr pre diétne stravovanie a receptúr, ktoré charakterizujú príslušnú územnú oblasť,

• odporúčaných výživových dávok podľa vekových kategórií stravníkov,

• zásad na zostavovanie jedálnych lístkov,

• hygienických požiadaviek a zásad správnej výrobnej praxe,

• finančného príspevku od zákonného zástupcu dieťaťa alebo žiaka na nákup potravín na jedlo podľa zvoleného finančného pásma.

V rámci 5 stravovacích dní sa podávajú:

• 2x hlavné jedlá s mäsovým pokrmom – hydina, bravčové, hovädzie, ryby s plnou hmotnosťou, nie mleté

• 1x hlavné jedlo so zmiešaným pokrmom – so zníženou dávkou mäsa

• 2x odľahčovacie jedlá

• 1x s múčnym pokrmom – sladké

• 1x so zeleninovým pokrmom

Ku každému hlavnému jedlu sa podáva nápoj – čierne, zelené alebo ovocné čaje, rôzne ovocné nápoje (minimálne 50% obsah ovocia do ktorých nebol ktorých nebol pridaný cukor, sladidlá, farbivá, arómy a konzervačné látky), mlieko alebo ochutené mliečne nápoje, voda. Minimálne 2 x v týždni podávame šaláty, ktoré sa pripravujú výhradne z čerstvej zeleniny a ovocia. Podľa možnosti finančnej normy za obedom podávame ovocie, jogurt alebo rôzne múčniky.

Materiálno spotrebné normy – receptúry používané pri príprave pokrmov sú usporiadané do 26 pokrmových skupín s technologickými postupmi prípravy pokrmov a nápojov s prepočítanou nutričnou hodnotou 1 porcie, ktorá vychádza z obsahu výživových faktorov podľa odporúčaných výživových dávok pre jednotlivé vekové kategórie stravníkov vo Vestníku MZ SR, čiastka 4 ‒ 5 zo dňa 19.6. 2015 ,,Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo v Slovenskej republike (9. Revízia)“.

Jednotlivé receptúry sú vypracované pre 4 vekové skupiny stravníkov:

• veková skupina A – 2 až 6 – ročné deti materskej školy,

• veková skupina B – 6 až 11 – roční žiaci 1. stupňa základnej školy,

• veková skupina C – 11 až 15 – roční žiaci 2. stupňa základnej školy,

• veková skupinu D – 15 až 19 – roční žiaci strednej školy, zamestnanci a iné fyzické osoby.

Jedálny lístok zostavujeme na základe zásad pre zostavovanie jedálnych lístkov v školskom stravovaní a je k nahliadnutiu na:

Naša školská jedáleň je zapojená do celospoločenských programov podpory zdravia ,,Školský mliečny program“ dotovaný v rámci projektu na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov podľa nariadenia Komisie (ES) č. 657/2008 a „Školské ovocie“ dotovaný EÚ v rámci programu podpory konzumácie ovocia a zeleniny v školách v zmysle nariadenia Komisie (ES) č.288/2009.

Školská jedáleň zabezpečuje prípravu a rozvoz stravy pre školské zariadenia:

• ZŠ Limbová Žilina

• MŠ Limbová elokované pracovisko Limbová 30, Žilina

• Detské centrum Sunrise Childcare Centre s.r.o

• MŠ Borodáča 6, elokované pracovisko Hollého, Žilina

• MŠ A.Kmeťa, elokované pracovisko Hollého,Žilina

• MŠ Dedinská Žilina

• MŠ Predmestská

• MŠ Považský Chlmec

Všetci zamestnanci, ktorí sa podieľajú na príprave stravy spĺňajú požiadavky na zdravotnú a odbornú spôsobilosť pre vykonávanie epidemiologicky závažných činností.

• Limbová 30, 010 07 Žilina
        010 07 Žilina